Basildon Westley Heights

Electorate: 16265

Candidate Party Votes
Kerry Smith - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1347
Martin Wargent Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 66
Geoff Williams Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1067
David Burton-Sampson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 943
John Schofield Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1208

Billericay and Burstead

Electorate: 27536

Candidate Party Votes
Anthony Hedley - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 3661
Terry Gandy Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2103
Nelson Brunton Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 285
Nina Bennett Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 563
Alan Bennett Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 658
Nigel Horn Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 437
Martin Howard Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 256
Susan McCaffery Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1957
Kay Twitchen - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 3523
Stephen Watson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 290

Bocking

Electorate: 14198

Candidate Party Votes
John Baugh Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1320
Andrea Bunn Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 126
Gordon Helm - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1340
Pamela Hooper Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 91
Lynn Watson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 1226

Braintree Eastern

Electorate: 13431

Candidate Party Votes
James Fleet Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 180
John Key Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo British National Party 43
John Malam Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 233
Patricia Newton - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1605
Phil Palij Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1098
Moia Thorogood Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 790

Braintree Town

Electorate: 13978

Candidate Party Votes
Graham Butland - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1152
Rod Challis Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 953
Bill Edwards Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 1121
Hayden Hooper Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 126
Timothy Reeve Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 159

Brentwood Hutton

Electorate: 15388

Candidate Party Votes
David Andrews Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 0
Roger Hirst Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Mike Le-Surf Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 0
John Newberry Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 0
David Watt Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0

Brentwood North

Electorate: 14275

Candidate Party Votes
Barry Aspinell Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 0
Simon Attwood Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 0
Chris Hossack Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Michael McGough Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0
Yvonne Waterhouse Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 0

Brentwood Rural

Electorate: 14333

Candidate Party Votes
Lisa Barrett Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 0
Howard Bills Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 0
Yvonne Maguire Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0
Julie Morrissey Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 0
Ann Naylor Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 0

Brentwood South

Electorate: 14690

Candidate Party Votes
Mark Allen Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 0
Gareth Barrett Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 0
Stephanie Bills Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 0
David Kendall Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 0
Keith Parker Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 0
Oliver Tilbrook Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo English Democrats 0

Brightlingsea

Electorate: 14627

Candidate Party Votes
Terry Allen Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 102
Maria Iacovou Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 165
Roger Lord - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1429
Lynda McWilliams Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1156
Colin Olivier Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 585
Gary Scott Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1264

Broomfield and Writtle

Electorate: 15092

Candidate Party Votes
Graham Pooley Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 570
John Aldridge - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1985
Claire Breed Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo English Democrats 385
Philip Gaudin Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 184
Reza Hossain Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 51
Ian Nicholls Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1346

Canvey Island East

Electorate: 14769

Candidate Party Votes
Owen Bartholomew Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 24
Dave Blackwell - Winner Canvey Island Independent Party 1766
David Cross Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 619
John Morgan Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo British National Party 79
Matthew Reilly Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 356
Brian Wood Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1145

Canvey Island West

Electorate: 13477

Candidate Party Votes
Esther Akinnuwa Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 278
Ray Howard - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1310
Peter May Canvey Island Independent Party 1011
Stephen Smith Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo British National Party 59
Paul Westlake Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 26
Anne Wood Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 850

Chelmer

Electorate: 16356

Candidate Party Votes
Martin Ashby Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 428
Raymond Barry Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 466
Colin Budgey Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 206
Thomas Jones Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1029
John Spence - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 2044

Chelmsford Central

Electorate: 12240

Candidate Party Votes
David Jones Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 895
Tony Lane Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 175
Dick Madden - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1233
Edward Massey Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 431
John Theedom Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 711

Chelmsford North

Electorate: 13762

Candidate Party Votes
Irene Ferguson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 596
Robert Pontin Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 882
Leslie Retford Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 862
Stephen Robinson - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1501
Angela Thomson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 170

Chelmsford West

Electorate: 14590

Candidate Party Votes
Jude Deakin - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1078
Bill Horslen Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 642
Avril Howe Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 124
Eric Johnston Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 956
Graham Seeley Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 975

Clacton East

Electorate: 13221

Candidate Party Votes
Eleanor Gordon Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 70
Peter Halliday Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1194
Norman Jacobs Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 477
Pierre Oxley - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 1528
Sandy White Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1106
Brian Whitson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 77

Clacton North

Electorate: 13076

Candidate Party Votes
Sam Atkinson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 790
James Horsler Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 75
Anne Poonian Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 789
Harry Shearing Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 191
Mark Stephenson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 369
Andy Wood - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 929

Clacton West

Electorate: 12093

Candidate Party Votes
Chris Cotter Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1031
Paul Honeywood - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1251
Linda Jacobs Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 671
Christopher Keston Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 158
Clare Palmer Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 83
Ann Whitson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 85

Constable

Electorate: 14977

Candidate Party Votes
Roger Bamforth Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 387
Anne Brown - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 2075
Carolyn Catney Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 303
Mark Cole Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1471
John Spademan Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 504

Drury

Electorate: 13762

Candidate Party Votes
Nick Cope Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1127
Mike Dale Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 527
Steve Ford Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 314
Sue Lissimore - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1957
John Pitts Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 951

Frinton & Walton

Electorate: 15536

Candidate Party Votes
Simon Ashley Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1588
Jo Hayes Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 81
Iris Johnson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 1085
Rose Lawes Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 620
Howard Mettler Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 84
Michael Page - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 2095

Great Baddow

Electorate: 15766

Candidate Party Votes
Jenny Chandler - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1440
Jeanette Howes Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1368
Richard Hyland Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 472
Darryl Newport Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 152
Chris Rycroft Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1191

Hadleigh

Electorate: 13776

Candidate Party Votes
Elena Black Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 130
Douglas Copping Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 250
Michael Dixon Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1389
Joe Reeder Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 518
Jillian Reeves - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1846

Halstead

Electorate: 15279

Candidate Party Votes
Bernard Dearlove Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 164
Malcolm Fincken Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 891
Michael Ford Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1144
Stephen Hicks Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 198
Paul Hooks Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo British National Party 44
Joe Pike - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1597

Harwich

Electorate: 13437

Candidate Party Votes
Simon Banks Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 135
John Brown Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1138
Ricky Callender Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 892
Ivan Henderson - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 1722
Steven Henderson Community Representatives 204
Jack Robertson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 23
Robbie Spence Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 70

Hedingham

Electorate: 14382

Candidate Party Votes
Steve Bolter Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 361
Frank Ferguson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1096
David Finch - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 2190
Tina Gentry Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo British National Party 44
Stephen Knight Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 579
Joyce Wells Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 225

Heybridge and Tollesbury

Electorate: 15990

Candidate Party Votes
Beverley Acevedo Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1202
Rodney Bass - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 2300
Robert Graves Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 417
Richard Perry Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo British National Party 230
Stevan Slodzik Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 822

Laindon Park and Fryerns

Electorate: 27982

Candidate Party Votes
William Archibald - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 2277
Thomas Beaney National Front 171
John Dornan Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 958
Francis Barnes-Challinor Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 215
Mark Ellis - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2175
Anne Fryatt Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 1980
Cheryl Gerrard Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 138
Dawn Holmes Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 116
Arnold Lutton Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 187
David Murray Essex County Standard: District council elections - TUSC Against Cuts manifesto Trade Unionist and Socialist Coalition 73
Pat Rackley Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 119
Terri Sargent Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 784
David Sheppard Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1684

Maldon

Electorate: 14550

Candidate Party Votes
Mark Burmby Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo British National Party 87
Janet Carden Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 470
Penny Channer - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1994
Madeline Diamond Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 574
Geoffrey Dickman Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1052

Maypole

Electorate: 14099

Candidate Party Votes
Lyn Barton Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 933
Mike Hardy Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 475
Dave Harris - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 1665
Pam Nelson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 143
Raymond Tuttlebee Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 573

Mersea and Tiptree

Electorate: 14532

Candidate Party Votes
Rebecca Ager Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1134
Sue Bailey Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 216
Gill Collings Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 181
John Jowers - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1913
Audrey Spencer Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 629

Mile End and Highwoods

Electorate: 14871

Candidate Party Votes
Mary Bryan Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 180
Jennie Fisher Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 408
Benjamin Locker Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 888
Bill Rowley Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 725
Anne Turrell - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1417

Ongar and Rural

Electorate: 11888

Candidate Party Votes

Parsons Heath

Electorate: 13027

Candidate Party Votes
Bob Fisher Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 489
Theresa Higgins - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1259
Ron Levy Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 890
Charles McKay Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 609
Pat Rogers Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 192

Pitsea

Electorate: 31115

Candidate Party Votes
Andrew Ager Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2055
Keith Bobbin - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 2488
Freddie Gerrard-Abbott Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 205
Freddie Gerrard-Abbott Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 133
Sandra Hillier Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1257
Terry McBride Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1925
Melissa McGeorge Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 2181
Andrew Schrader Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1103
Ben Williams Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 167
Linda Williams Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 145

Rayleigh North

Electorate: 13298

Candidate Party Votes
Chris Black Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1037
David Dennis Bodimeade Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 258
Janet Lilian Davies Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 830
John Hayter Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo English Democrats 660
Malcom Maddocks - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1332

Rayleigh South

Electorate: 12915

Candidate Party Votes
John Christopher Flack Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1194
Keith Anthony Gibbs - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1379
Cameron Scott Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 331
Pam Waldie Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 563

Rochford North

Electorate: 13199

Candidate Party Votes
Gerry Bolton Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1236
Terry Cutmore - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1470
Allan Robert Davies Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 446
Deborah Taylor Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 296

Rochford South

Electorate: 12448

Candidate Party Votes
Jerry Gibson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 1005
Angela Marguerite Robinson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 89
Colin George Seagers - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1085
Peter James Van De Vyver Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 804

Rochford West

Electorate: 14076

Candidate Party Votes
Rachael Alice Broomfield Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 344
Ian Gale Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 74
Michael Hoy - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 1615
Cherry Young Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 878
Keith Henry Hudson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1279

Saffron Walden

Electorate: 16071

Candidate Party Votes

South Benfleet

Electorate: 13159

Candidate Party Votes
Alan Bayley - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1723
Terry Cooper Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 86
Philip Howell Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo British National Party 35
Colin Riley Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1481
Brian Wilson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 787

South Woodham Ferrers

Electorate: 12790

Candidate Party Votes
Derek Barnett Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 289
Cliff Hammans Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 560
Norman Hume - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 893
Robert King Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 51
Ian Roberts Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 757
Noel Sutcliffe Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 94

Southminster

Electorate: 17728

Candidate Party Votes
Bob Boyce - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1844
Tim Drain Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1805
Jonathan King Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 276
Leslie McDonald Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 643
Nathan Stone Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo British National Party 68

Springfield

Electorate: 15702

Candidate Party Votes
Mike Mackrory - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1767
David Howell Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 519
Jeremy Jacobs Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 239
Jean Murray Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1463
Nicholas Tidman Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 991

Stansted

Electorate: 14856

Candidate Party Votes

Stanway and Pyefleet

Electorate: 14296

Candidate Party Votes
Kevin Bentley - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1723
Imelda Clancy Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 929
Walter Schwarz Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 247
Jessica Scott-Boutell Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 828
Robert Spademan Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 491

Stock

Electorate: 13874

Candidate Party Votes
Maurice Austin Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 355
Rachel Brunton Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 171
Ian Grundy - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 2067
Matt Klesel Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 177
Jesse Pryke Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1505

Tendring Rural East

Electorate: 14796

Candidate Party Votes
Dennis Cook Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 100
Mark Cossens Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 654
Andrew Erskine - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1552
Mark Morley-Souter Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 681
Michael Skeels Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1278
Chris Southall Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 176

Tendring Rural West

Electorate: 13583

Candidate Party Votes
Dennis Carr Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1141
Jim Clifton Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 128
Duncan Gordon Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 343
Carlo Guglielmi - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1515
David Oxley Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Tendring First 147
Rosemary Smith Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 72

Three Fields with Great Notley

Electorate: 12208

Candidate Party Votes
Susan Hoye Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 950
Derek Ray Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 149
Roger Walters - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1613
Juliet Walton Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 462
Robert Wright Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 207

Thundersley

Electorate: 12324

Candidate Party Votes
Joe Cooke Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour and Co-Operative 635
Bill Dick Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1148
Dominic Graham Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 50
Jamie Huntman - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1389
Paul Maylin Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo British National Party 41
Geoff Robinson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 185

Waltham Abbey

Electorate: 16473 Turnout: 67

Candidate Party Votes

Wickford Crouch

Electorate: 29765

Candidate Party Votes
Malcolm Buckley - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 2881
Andrew Buxton Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 765
Paul Downes Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2121
Albert Ede Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 790
Poppy Gerrard-Abbott Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 191
Nigel De Lecq Le Gresley - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 2396
Philip Jenkins Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 171
Don Morris Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 2074
Steve Nice Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 137
Iris Pummell Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Independent 966
Karin Riedl Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 167

Witham Northern

Electorate: 14199

Candidate Party Votes
Peter Stone Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo British National Party 38
James Abbott - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 1209
Phil Barlow Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 944
David Hodges Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 1148
Michael Lager Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1120
David Toombs Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 126

Witham Southern

Electorate: 15271

Candidate Party Votes
Celia Burne Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 932
Barry Fleet Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 227
Philip Hughes Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 244
Derrick Louis - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 1490
Leonard Perry Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo British National Party 54
Christopher Warner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 995

Wivenhoe St Andrew

Electorate: 13837

Candidate Party Votes
Shaun Boughton Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 383
Timothy Glover Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 248
Mo Metcalf-Fisher Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 562
Graham Tricker Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 599
Julie Young - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 1895

Abbey

Electorate: 16354

Candidate Party Votes
Margaret Fisher - Winner Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Liberal Democrat 1273
Peter Lynn Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Green Party 467
Saimon Rashid Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Conservative 395
Harry Royle Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo UK Independence Party 786
Tyron Wilson Essex County Standard: ElectionsModule Party Logo Labour 519

Buckhurst Hill and Loughton South

Electorate: 15860

Candidate Party Votes

Chigwell and Loughton Broadway

Electorate: 13547

Candidate Party Votes

Harlow North

Electorate: 16631

Candidate Party Votes

Harlow South East

Electorate: 15123

Candidate Party Votes

Dunmow

Electorate: 18256

Candidate Party Votes

Epping and Theydon Bois

Electorate: 13320

Candidate Party Votes

Harlow West

Electorate: 31113

Candidate Party Votes

North Weald and Nazeing

Electorate: 14188

Candidate Party Votes

Loughton Central

Electorate: 13838

Candidate Party Votes

Thaxted

Electorate: 13991

Candidate Party Votes

click2find


About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree